Virginia Folklife Apprenticeship Showcase

Culture & Identity | Folklife

2016 Folklife Showcase - Photo by Pat Jarrett
2016 Folklife Showcase - Photo by Pat Jarrett

James Monroe Highland

2050 James Monroe Parkway Charlottesville, VA 22902

Free and open to the public

The Virginia Folklife Apprenticeship showcase announces its 2017 date! Join Virginia’s folk masters and their apprentices this spring for a celebration of traditional music, food, and crafts at James Monroe’s Highland, just outside of Charlottesville.

The Festival will feature the graduating class of masters and apprentices and welcome in the new class, plus many Virginia Folklife apprenticeship program alumni.

Stage Schedule

  • 12:00 Cabin Creek Boys and special guests
  • 12:45 Opening remarks by Jon Lohman, state folklorist and director of the Virginia Folklife Program
  • 1:00 Sephardic ballads with Susan Gaeta and Gina Sobel
  • 1:20 Hindustani Khyal Singing with Humayun Khan and Ved Sheth
  • 1:40: Fiddle and bluegrass singing with Scott Freeman, Linda Lay, and Kitty Amaral
  • 2:10 Appalachian singing with Linda Kay Justice and Helen White
  • 2:30 Persian classical music with Nader Majd and Ali Reza Analouei
  • 2:50: Recognition of crafters and food makers
  • 3:00 Songwriters David and Mason Via
  • 3:20 Fiddling with Nate Leath, Eli and Aila Wildman, and guests
  • 3:40: Bluegrass mandolin with Herschel Sizemore and Mike Walker
  • 4:00 Oyster shucking contest with Clementine Macon Boyd and Deborah Pratt
  • 4:30 Square Dance called by Ellen and Eugene Ratcliffe, with music by Hannah Johnson and participating old-time artists

Crafts Area Schedule

  • 12:30 Decoy carving with Grayson Chesser, P.G. Ross, Mark Ross, Drew Sturgis, and Andy Dunton
  • 1:00 Soul food cooking with Tina Ingram-Murphy and Cheryl Maroney Beaver
  • 1:30 Banjo making with Greg Galbreath and Peter Keller
  • 2:00 Spinning and weaving with Evelyn Lahman and Dr. Michael Gilley
  • 2:30 Paper sculpture with Mama-Girl and David Rogers
  • 3:00 Cambodian costume making with Sochietah Ung, Matthew Regan, and Lena Ouk
  • 3:30 Logsmithing with Gary and Tommy Horton
  • 4:15 Bolivian mesa ceremony with Julia Garcia and Marcela Alejandra Ardaya Barron

Graduating Master Artists and Apprentices

  • Master songwriter David Via of Patrick County and apprentice Mason Via
  • Master paper sculptor Mary “Mama-Girl” Onley of Accomack County and apprentice David Onley
  • Master bluegrass fiddler and mandolinist Scott Freeman of Grayson County and apprentice Kitty Amaral
  • Master Cambodian costume maker Sochietah Ung of Washington, D.C., and apprentices Matthew R. Regan and Lena Ouk
  • Masters square dance callers Eugene and Ellen Ratcliffe of Highland County and apprentice Hannah Johnson
  • Master old time duet singer Linda Kay Justice of Wythe County and apprentice Helen White
  • Master of Hindustani vocal traditions Humayun Khan of Fairfax county and apprentice Ved Sheth
  • Master of traditional photographic methods Richard Pippin of Staunton and apprentices Melissa Jones and Zoe Bearinger
  • Master hotdog purveyor Joey Mirabile of Richmond and apprentice Joey Mirabile Jr.
  • Returning master bluegrass mandolin player and composer Herschel Sizemore of Roanoke and apprentice Mike Walker
  • Returning master bluegrass singer Linda Lay of Bristol and apprentice Kitty Amaral

New Master Artists and Apprentices

  • Master candy maker Gene Williams of Chesapeake and apprentice Lee Bagley
  • Master spinner and weaver Evelyn Lahman of Wythe County and apprentice Dr. Terence Michael Gilley
  • Master of logsmithing Gary Horton of Carroll County and apprentice Tommy Horton
  • Master Sephardic ballad singer Susan Gaeta of Fairfax County and apprentice Gina Sobel
  • Master of soul food cooking Tina Ingram-Murphy of Henrico County and apprentice Cheryl Maroney-Beaver
  • Master of Bolivian mesa ceremonies and rituals Julia Garcia of Arlington and apprentice Marcela Alejandra Ardaya Barron
  • Master banjo maker Greg Galbreath of Giles County and apprentice Peter Keller
  • Master fiddler Nate Leath of Augusta County and apprentices Eli and Aila Wildman
  • Returning Master decoy carver Grayson Chesser of Accomack County and apprentices Drew Sturgis, P.G. Ross, Mark Ross, and Andy Dunton
  • Returning Master of classical Iranian and Persian music Nader Majd of Fairfax County and apprentice Ali Reza Analouei

We thank our sponsors:

Platinum sponsors:

nea-lockup-A

Print

 

Bronze Sponsor:

Print

Supporting Sponsor:

QIM Logo_cmyc

 

Presenting Sponsors:

WTJU-logo-two-stations-square